Te porady jak leczyć zęby zaskoczą nawet profesjonalistę! - O stomatologii

Gabinet stomatologiczny Zabrze

Jakie kwalifikacje musi mieć dentysta

Każdy specjalista pracujący w danej dziedzinie medycyny musi posiadać odpowiednie kwalifikacje, żeby mógł pracować w zawodzie. Tak samo ma się sprawa, jeśli chodzi o stomatologię. Lekarz dentysta, żeby mógł świadczy

Te porady jak leczyć zęby zaskoczą nawet profesjonalistę! - O stomatologii Gabinet stomatologiczny Zabrze
ć usługi stomatologiczne, musi posiadać odpowiednie kwalifikacje, które zapewniają mu otrzymanie właściwego tytułu. Lekarz dentysta lub dawniej lekarz stomatolog, żeby otrzymać tytuł uprawniający do leczenia pacjentów, musiał ukończyć odpowiednie studia medyczne. Warunkiem, żeby zostać stomatologiem, jest skończenie pięcioletnich studiów dentystycznych, odbycie stażu podyplomowego oraz zdanie odpowiedniego egzaminu. Egzaminem, który zdają osoby chcące uzyskać tytuł lekarza dentysty, jest Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Końcowy. W ramach studiów dentystycznych dostępne są różne specjalności, spośród których studenci posiadają możliwość wyboru. W zależności od wybranej specjalizacji może ona trwać od trzech aż do
sześciu lat. Wielu dentystów świadczy usługi z zakresu kilku specjalności stomatologicznych.


Czym jest Cyfrowe Projektowanie Uśmiechu

Stomatologia jest szeroką dziedziną medycyny, w ramach której również następuje szybki rozwój nowych technologii. Digital Smile Design, czyli inaczej Cyfrowe Projektowanie Uśmiechu, jest usługą oferowaną przez coraz większą ilość gabinetów stomatologicznych, w szczególności tych działających w ramach stomatologii estetycznej. Mianem Cyfrowego Projektowania Uśmiechu określa się koncept, który polega na projektowaniu uśmiechu na podstawie fotografii portretowej. Technika Digital Smile Design pozwala na lepsze zaplanowanie leczenia zębów oraz przewidzenie planowanych rezultatów. Jest to bardzo przydatna usługa stomatologiczna, która pozwala pacjentowi zobaczyć planowany rezultat po zakończonym leczeniu. Dzięki Cyfrowemu Projektowaniu Uśmiechu możliwe jest jak najlepsze dopasowanie leczenia stomatologicznego do indywidualnych potrzeb klienta. Dentysta korzystający z tego rodzaju technologii z pewnością zdaje sobie sprawę, jak ważne jest dla pacjenta posiadanie pięknego uśmiechu, który będzie spełniał jego oczekiwania.


Sprzęt używany przez dentystów

Współcześnie stomatologia korzysta z różnego rodzaju sprzętu, dzięki któremu zabiegi wykonywane w gabinetach dentystycznych są znacznie bardziej precyzyjne i bezpieczniejsze dla pacjenta. Gabinet stomatologiczny często jest dobrze wyposażony w nowoczesny sprzęt medyczny, który umożliwia wykonywanie coraz bardziej skomplikowanych zabiegów, a także pomaga w diagnostyce różnych problemów. Przykładowo w stomatologii mikroskopowej używa się mikroskopu do przeprowadzania leczenia kanałowego zębów. Zaś przy metodzie wybielania gabinetowego konieczne jest skorzystanie ze specjalnej lampy utwardzającej nałożony środek wybielający. Przy diagnostyce korzysta się ze sprzętu RTG, dzięki któremu można szybko i precyzyjnie zauważyć problem. Sprzęt stomatologiczny jest istotnym elementem wyposażenia gabinetu stomatologicznego. Należy jednak pamiętać też o tym, że nawet najlepszy sprzęt medyczny nie jest w stanie zastąpić doświadczonego specjalisty, w tym przypadku lekarza dentysty. Dentysta wykonuje wszelkie zabiegi, sprzęt zaś jest jedynie narzędziem wspomagającym.


Czym jest protetyka stomatologiczna

Stomatologia jest na tyle szeroką dziedziną medycyny, że dzieli się na różne osobne specjalności stomatologiczne. Jedną z ważniejszych specjalności stomatologicznych jest bez wątpienia protetyka. Protetyka stomatologiczna zajmuje się odtwarzaniem pierwotnych warunków w zgryzie, czyli jeśli naturalne uzębienie uległo uszkodzeniu to zadaniem protetyki jest jego odbudowa za pomocą specjalnych metod i materiałów. Protetyka jest dość szerokim działem stomatologii, w której zakres wchodzi implantologia. Dentysta może świadczyć wykonywanie różnych zabiegów z zakresu protetyki stomatologicznej, jak na przykład zakładanie koron, licówek lub protez całkowitych. Sama protetyka, poza celem przywrócenia funkcjonalności układu żucia, posiada również cel estetyczny. Dla wielu pacjentów estetyka odbudowanych zębów ma równie ważne znaczenie, co ich funkcjonalność. Z tego powodu stomatologia estetyczna może pokrywać się z protetyką, ponieważ celem stomatologii estetycznej jest poprawa wyglądu uzębienia, a zabiegi z zakresu protetyki często spełniają również ten cel.


Usługa leczenia kanałowego zębów

Leczenie kanałowe zębów jest jedną z wielu usług świadczonych przez lekarzy dentystów pracujących w gabinetach stomatologicznych. Stomatolog przeprowadza leczenie kanałowe zębów w przypadku zaawansowanej próchnicy, gdy zainfekowana została miazga zęba. Leczenie kanałowe zębów jest nazywane również inaczej leczeniem endodontycznym i wchodzi w skład zabiegów wykonywanych w ramach stomatologii zachowawczej. Dobrze wyposażony gabinet stomatologiczny korzysta przy przeprowadzaniu leczenia kanałowego z pomocy mikroskopu, który pozwala na bardziej precyzyjne i dokładniejsze wykonanie zabiegu. Sam przebieg leczenia kanałowego polega na usunięciu zainfekowanej tkanki, wyczyszczeniu i zdezynfekowaniu przestrzeni oraz na wypełnieniu kanałów zęba odpowiednim materiałem. Leczenie kanałowe ma na celu wyleczenie zęba, gdy ten jest mocno uszkodzony przez próchnicę, a użycie zwykłego wypełnienia nie jest wystarczające. Stomatologia zachowawcza, której częścią jest leczenie endodontyczne, ma na celu profilaktykę oraz leczenie ubytków spowodowanych przez próchnicę.


Metody wybielania zębów

Wybielanie zębów jest zabiegiem wykonywanym typowo w ramach stomatologii estetycznej, której celem jest poprawa wyglądu uzębienia. Gabinety stomatologiczne często oferują dwie podstawowe metody wybielania zębów, a są to wybielanie gabinetowe oraz wybielanie nakładkowe. Obydwie metody różnią się od siebie znacząco, jeśli chodzi o sposób ich przeprowadzenia, koszt oraz właściwości. Wybielanie gabinetowe jest znacznie szybsze i polega na utwardzeniu odpowiednią lampą wcześniej nałożonej substancji wybielającej, a sam zabieg jest całkowicie przeprowadzony w warunkach gabinetowych. Inną metodą jest wybielanie nakładkowe, które trwa dłużej oraz wymaga indywidualnej pracy pacjenta w domu. Metoda wybielania nakładkowego polega na wykonaniu specjalnych nakładek, które pacjent sam zakłada na zęby w domu z odpowiednim środkiem wybielającym. Każda z metod wybielania przeprowadzona przez dentystów posiada własne zalety. Jeśli nie jesteśmy pewni, na jaką metodę powinniśmy się zdecydować, lekarz dentysta jest osobą, u której możemy zasięgnąć porady.